Rolki sushi - jak rozszyfrować każdą nazwę?

Rolki sushi - jak rozszyfrować każdą nazwę?

 

Jesteś w restauracji sushi i nie wiesz co oznaczają poszczególne nazwy rolek, takie jak tiger, dragon, california lub tempura roll? A może uwielbiasz sashimi i chcesz dowiedzieć się jakie rodzaje surowej ryby i owoców morza wyszczególnia się w Japonii? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu, a po jego lekturze przyjdź do Sushi Art Łódź na pyszną ucztę.

Rodzaje rolek sushi

Jeśli lubisz sushi, koniecznie zapoznaj się z poniższą terminologią. Dzięki jej znajomości kolejnym razem, gdy będziesz wybierał sushi dużo łatwiej znajdziesz ulubioną rolkę. Terminy te są uniwersalne i stosowane przez restauracje sushi na całym świecie. Dzięki temu z łatwością odnajdziesz ulubione danie nawet za granicą - gdy nie znajdziesz menu w języku, którym władasz. 

Tiger Roll (Ebi Futomak Roll)

Rolka tygrysia, czyli tiger roll to klasyk lubiany przez wielu miłośników sushi. Znajdziesz w niej takie składniki jak awokado, krewetki w tempurze i ogórek. Często do środka dodawane jest również kampyo, czyli marynowana tykwa.

Philadelphia Roll

Kto choć raz spróbował sushi z kremowym serkiem philadelphia, ten wie, że takie połączenie smakuje wyśmienicie. Delikatny serek dodaje wyjątkowego aromatu rolce, w której zazwyczaj można znaleźć również łososia oraz awokado. 

Rainbow Roll

Jeśli lubisz różne rodzaje ryb, koniecznie zamów rainbow roll. Ta znakomita rolka wyróżnia się właśnie tym, że na wierzchniej warstwie rolki położone są różne gatunki ryb. Dzięki temu każdy kęs smakuje inaczej, co samo w sobie jest wspaniałym doświadczeniem! 

Dragon Roll

Smocza rolka, czyli dragon roll zawdzięcza swoją nazwę temu, że na wierzchu dominuje zielony kolor pysznego owoca, jakim jest awokado. W środku rolki sushi zazwyczaj znajdziemy łososia lub węgorza, ogórek, kampyo oraz serek philadelphia. 

California Roll

Rolka california to sushi “wywrócone do góry nogami”, a tak właściwie to zawinięte na odwrót, czyli ryżem na zewnątrz. Charakterystyczną cechą tego rodzaju rolek jest również to, że wśród składników możemy najczęściej spotkać awokado oraz paluszek krabowy lub krewetki.

Caterpillar Roll

Rolka caterpillar, czyli tłumacząc wprost z języka angielskiego - “rolka gąsienica” zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznemu wyglądowi. Wewnątrz rolki znajdziemy węgorza, z kolei na wierzchu rolka przystrojona jest awokado. Całość dopełnia słodki sos kabayaki lub teriyaki.

Tempura Roll

Nazwa tempura roll oznacza rolkę sushi, w której jedna z jej części lub całość pokryta jest chrupiącą i delikatną panierką znaną właśnie jako tempura. 

Pyszne sushi w Łodzi

Jeśli chcesz rozsmakować się w wyjątkowych rolkach sushi lub spróbować wyśmienitego sashimi, odwiedź jedną z naszych restauracji Sushi Art w Łodzi:

Przetestuj pyszne japońskie dania z naszego bogatego menu, takie jak:

  • Ebi Futomak Roll z pyszną krewetką w tempurze,
  • Sake Tatar Roll z tatarem z łososia,
  • Maguro Goma Futo z delikatnym tuńczykiem i aromatyczną rukolą,
  • Tempu Sake Futo ze smakowitym łososiem w tempurze.

 

Zapraszamy do restauracji Sushi Art Łódź!