Pałeczki do sushi - jak jeść pałeczkami

Pałeczki do sushi - jak jeść pałeczkami

 

Zamawiając sushi, czy to w restauracji, czy z dowozem do domu, dostajemy do niego specjalne pałeczki. Sushi co prawda można również jeść rękoma, lecz kulturalniejsze i praktyczniejsze jest jedzenie pałeczkami. Jak jeść pałeczkami? Skąd w ogóle wzięły się pałeczki do sushi?  W poniższym wpisie przybliżymy ich historię i opowiemy kilka ciekawostek. 

Pałeczki do sushi - dlaczego nie widelec?

Pałeczki to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów kuchni azjatyckiej. Jednocześnie są najczęściej używanymi sztućcami na ziemi- każdego dnia jedzenia pałeczkami podejmuje się około dwóch miliardów ludzi! 

Dlaczego Azjaci nie jedzą przy pomocy dobrze znanego nam widelca? 

Odpowiedź może będzie nieco zaskakująca, ale przede wszystkim, to właśnie pałeczkami łatwiej jeść małe porcje oraz dokładnie wybierać ziarenka ryżu. Tradycyjne pałeczki wykonane są z przeróżnych materiałów. Od drewna bambusowego przez metal, porcelanę oraz nawet i kość słoniową! Jednak te najczęściej spotykane, nie tylko w europejskich restauracjach z azjatyckim jedzeniem, ale przede wszystkim w samej Azji, są wykonane z nielakierowanego drewna. 

W naszych restauracjach Sushi Art przy ulicy Zgierskiej 211/ 14 oraz Rąbieńskiej 130 w Łodzi również dostaniecie takie pałeczki. 

Jak trzymać pałeczki do sushi 

Umiejętność jak jeść pałeczkami, wcale nie jest taka trudna, jak się wydaje. W przypadku spożywania sushi potrzebujemy do tego japońskich, drewnianych pałeczek zwanych potocznie hashi. Zazwyczaj są one złączone u góry cienkim kawałkiem drewna, który należy przełamać, w celu oddzielenia pałeczek od siebie. Taki zabieg daje pewność, że pałeczki nie były wcześniej używane.  

Teraz możemy przejść do najważniejszej części, czyli omówienia jak trzymamy pałeczki do sushi. Po pierwsze musimy pamiętać, że jedna z dwóch pałeczek stanowi podstawę i jest nieruchoma. Wsuwamy ją w przestrzeń między palec wskazujący i kciuk podtrzymując serdecznym i środkowym palcem. Natomiast drugą  pałeczkę, która jest ruchoma, umiejscawiamy równolegle do tej nieruchomej i przytrzymujemy kciukiem wraz z palcem wskazującym. Mając tak ułożone pałeczki do sushi, górną z nich chwytamy jedzenie, opierając je jednocześnie o nieruchomą pałeczkę.

Jak jeść pałeczkami sushi? Najważniejszym, o czym musimy pamiętać, jest zasada spożywania jednego kawałka sushi w całości. Niedopuszczalnym jest rozdrabnianie kawałków sushi. Jeden kawałek to jeden kęs, który zazwyczaj przed spożyciem należy zanurzyć w sosie. 

Jedzenie pałeczkami- kilka zasad savoir- vivre 

Japończycy przywiązują dużą wagę nie tyle do samej techniki jedzenia pałeczkami (nie umniejszając, oczywiście technika też jest ważna a praktyka czyni mistrza) co do etykiety. Sporo rzeczy, które jako początkujący w jedzeniu pałeczkami możemy zrobić nieumyślnie, jest odbierane w Japonii jako nietakt. O jakich zachowaniach przy stole podczas jedzenia pałeczkami powinniśmy zapomnieć?  

  • Nie wolno się bawić i wymachiwać pałeczkami, uderzać pałeczki do sushi jedna o drugą.
  • Wbijanie pałeczek w jedzenie postrzegane jest jako ofiarowanie jedzenia przodkom. Lepiej nie róbmy tego w restauracji. 
  • Podawanie jedzenia innym za pomocą pałeczek jest równie niemile widziane.
  • Po skończonym posiłku pałeczki odłóż do naczynia- nie kładź ich na stole. 

 

Pamiętajcie, że wyżej opisane zasady są tymi, które obowiązują w Japonii. W Chinach lub Korei poszczególne zasady jedzenia pałeczkami nieco się od siebie różnią i to, co w jednym kraju jest nietaktem, w innym może być całkiem normalne.