Jak jeść sushi w restauracji - poradnik dla początkujących

Jak jeść sushi w restauracji - poradnik dla początkujących

 

Co kraj to obyczaj! - trudno się z tym nie zgodzić. Zwyczaje panujące w obcych krajach są niekiedy bowiem nawet bardzo różne od tych obowiązujących w Polsce, przez co czasami łatwo się pogubić. Sytuacja ta ma miejsce m.in. podczas wizyt w restauracjach serwujących egzotyczną kuchnię, np. japońską. Nie wiemy wówczas jak się zachować, jakich działań unikać i zwyczajnie co robić, aby się nie wygłupić i nikogo nie urazić swoim postępowaniem.

Jeśli znasz ten problem aż nazbyt dobrze ten artykuł jest dla Ciebie! Poniżej znajdziesz szereg podpowiedzi jak jeść sushi w restauracji, aby sprawiać wrażenie osoby obeznanej kulturowo. Poznaj nasze wskazówki i nie martw o faux-pas!

Czy sushi można jeść dłońmi?

Kwestią budzącą najwięcej wątpliwości w osobach planujących wizytę w japońskiej restauracji jest jedzenie pałeczkami. O ile bowiem wielu z nas z chęcią spróbowałoby nowych, orientalnych smaków kuchni japońskiej, o tyle problem chwycenia rolki sushi za pomocą dwóch patyczków i włożenia jej do ust wydaje się nie do przeskoczenia. A przecież jest na to sposób! I to jaki prosty! Wystarczy chwycić rolkę sushi pierwszymi trzema palcami dłoni i włożyć ją do ust! W Japonii takie zachowanie mieści się bowiem w granicach dobrego wychowania i absolutnie nikt nie rzuci na Ciebie krzywego spojrzenia jeśli postąpisz tak w japońskiej restauracji.

Jak jeść pałeczkami?

Jeśli jednak ta metoda Ci nie odpowiada i chciałbyś wiedzieć jak jeść sushi pałeczkami oto najlepszy sposób posługiwania się nimi:

  • koniec pierwszej pałeczki (nieruchomej) oprzyj w zagłębieniu między palcem wskazującym a kciukiem i podeprzyj w połowie palcem serdecznym;
  • drugą pałeczkę (ruchomą) ułóż równolegle do pierwszej i chwyć kciukiem i palcem wskazującym;
  • chwytając porcje jedzenia manewruj wyłącznie drugą pałeczką, a pierwszą trzymaj nieruchomo.

Jak poprawnie jeść sushi? - sos sojowy, wasabi i imbir

Do pytań, które często zaprzątają głowy osób wybierających się do restauracji sushi po raz pierwszy należy również jedzenie marynowanego imbiru oraz chrzanu wasabi i sosu sojowego. Na szczęście również w tym przypadku nie ma się czym martwić. Wystarczy tylko pamiętać, że sos sojowy i wasabi to przyprawy przeznaczone do “podkręcenia” smaku sushi zgodnie z własnymi upodobaniami, a marynowany imbir przegryza się w celu oczyszczania kubeczków smakowych między kolejnymi kęsami.

Jak NIE jeść sushi - tego nigdy nie rób!

Wiesz już jak prawidłowo jeść sushi, pora, abyś dowiedział się jakich zachowań unikać. Oto one:

  • nigdy nie łącz na jednej rolce sushi sosu sojowego i chrzanu wasabi;
  • nie jedz sushi fragmentami  - włóż całą rolkę do ust naraz. Tylko wówczas poczujesz całą kompozycję smaków, które przygotował dla Ciebie Mistrz Sushi;
  • nie używaj noża i widelca;
  • pałeczki służą wyłącznie do jedzenia. Nie baw się nimi, nie wskazuj nikogo, itp.

Gdzie zjeść dobre sushi w Łodzi?

 

Chcesz zjeść dobre i świeże sushi? Odwiedź nasze restauracje sushi w Łodzi zakochaj się w tym japońskim przysmaku. Zapraszamy!