10 ciekawostek o sushi dla fanów japońskiej kuchni

10 ciekawostek o sushi dla fanów japońskiej kuchni

 

10 ciekawostek o sushi dla fanów japońskiej kuchni

Sushi oraz japońska kultura związana ze spożywaniem tego dania jest niezwykle interesująca. Dowiedz się jak prawidłowo spożywać sushi będąc w prawdziwie japońskiej restauracji, poznaj historię tego japońskiego dania oraz przeczytaj o ciekawostkach, którymi zaskoczysz znajomych podczas wspólnej kolacji!

Jak jeść sushi?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat sushi oraz tego, jak powinno się je spożywać przeczytaj poniższe rady. Dzięki nim unikniesz wpadek podczas uczty i zjesz sushi tak, jak robią to rodowici Japończycy.

Pałeczkami czy bez?

Jeśli nie umiesz jeść pałeczkami nie przejmuj się. Jedzenie sushi rękami jest całkowicie normalne w kraju kwitnącej wiśni. Co więcej wiele osób twierdzi, że posiłki spożywane w taki sposób smakują najlepiej!

W całości czy podzielone?

Kawałków podanych do stołu nie należy dzielić. Porcje są przygotowane przez sushi masterów tak, aby zmieścić je na jeden kęs i rozkoszować się w pełni wszystkimi składnikami w danej rolce.

Czy można mieszać sos sojowy z wasabi?

Jedzenie sushi z dużą ilością dodatków - np. wasabi oraz sosem sojowym równocześnie w Japonii może zostać odebrane jako uznanie potrawy za niedostatecznie dobrze doprawionej. Jeśli nie chcesz urazić sushi mastera w Azji postaraj się tego nie robić.

Nigdy nie marnuj sosu

W Japonii przyjęło się, że sosu sojowego nie należy marnować. W tym kraju panuje zasada, wedle której sosu sojowego nalewa się tylko tyle ile się zje. Pozostawienie sosu po skończonym posiłku odbierane jest jako brak szacunku wobec osób przygotowujących danie. 

Historia sushi w pigułce

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o sushi koniecznie przeczytaj podstawowe ciekawostki znajdujące się poniżej. Zaskocz znajomych swoją wiedzą o historii tego japońskiego dania.

Chiny czy Japonia?

Każdy kojarzy sushi jako danie definitywnie na wskroś japońskie. Co ciekawe, pierwsza wersja sushi wywodzi się z Chin! W kraju tym wymyślono metodę konserwowania ryby przy użyciu soli oraz ryżu, który ulegał fermentacji.

Kiedy powstało sushi?

Wzmianki o sushi można znaleźć już w księgach z IV wieku. To właśnie w tym okresie w Chinach powstało danie będące połączeniem ryżu oraz sushi. Całość ulegała procesowi fermentacji w beczkach przez 6 miesięcy przed spożyciem.

Najstarszy typ sushi

Nigiri, czyli połączenie zaledwie dwóch składników - ryżu i dodatku (np. ryby, krewetki, warzywa) to najstarszy rodzaj sushi wywodzący się z samych początków tej jakże niezwykłej potrawy.

Inne ciekawostki ze świata sushi

Świat sushi jest niezwykle fascynujący i różnorodny. Poniżej przedstawiamy ciekawostki, o których nie każdy słyszał, ale uznaliśmy, że warto się nimi podzielić z naszymi czytelnikami.

Restauracje sushi z 3 Gwiazdkami Michelin

Na całym świecie są zaledwie 3 restauracje sushi posiadające maksymalną ilość Gwiazdek Michelin. Pierwsza z nich mieści się w stolicy Japonii - Tokyo i nazywa się Sushi Yoshitake. Druga o nazwie Sushi Shikon zlokalizowana jest w Hong Kongu. Ostatnia o nazwie Masa mieści się w Nowym Jorku.

Sushi z trującą rybą Fugu

W stolicy sushi - Japonii można spróbować tego dania z rybą fugu. Nieumiejętnie przyrządzona może skutkować śmiercią osoby, która ją spożywa. W związku z tym do jej przygotowania wymagane są specjalne szkolenia i zaledwie garstka najlepszych kucharzy podejmuje się tego wyzwania.

Sos kabayaki

Japoński sos kabayaki to pyszny dodatek dla wszystkich fanów sushi o lekko słodkawym smaku. Bazuje na sosie sojowym i japońskim słodkim winie mirin. Zaskakuje swoim karmelowo-pomarańczowym aromatem i sprawia, że nawet dziecko zachwyci się rolką sushi.

Rozsmakuj się w sushi

Rozsmakuj się w pysznym japońskim daniu, czyli sushi w jednej z naszych restauracji Sushi Art w Łodzi. Spróbuj futomaki wypełnionego dużą ilością różnorodnych składników, minimalistycznych, lecz równie pysznych nigiri lub klasycznego sashimi. Jeśli nigdy nie jadłeś sushi, zaufaj naszym sushi masterom i zamów zestaw skomponowany tak, by zasmakował każdemu. Zapraszamy do rezerwacji stolików lub składania zamówień przez telefon!